Na słodko

Truskawkowe z galaretką

grahan

Pochłaniam chyba kilogram dziennie, w postaci „surowej”, torcikowej, galaretkowej lub smoothie. Coś pysznego! Polska jest na siódmym miejscu jeśli chodzi o uprawę truskawek, zaraz po Stanach, Hiszpani, Rosji, Turcji i Szkocji. Niestety nie wiem kto jest na szóstym miejscu. Truskaweczki są bardzo odżywcze i niskokaloryczne. Zawierają dużo cennych związków: witaminę C, żelazo, kwas foliowy i bromelinę – to związek, który pomaga rozpuszczać skrzepy krwi i leczy infekcje przewodu moczowego.
Z wielu odmian truskawek wybrałam wariant wiszący, którego sadzonki można kupić w ogrodniczym lub na allegro. Czy z jednej sadzonki uzyskam plon ok. 100 owoców, jak podaje producent, to się jeszcze okaże.
Najłatwiejsze co można zrobić z truskawek to biszkopt + ułożone truskawki. Bardziej wymagający zapewne pokuszą się na biszkopt ze śmietanką i galaretką. Jest bajecznie łatwy, ale pracochłonny.
Zaczynamy od upieczenia biszkopta z 4 lub 6 jajek, wg przepisu na BISZKOPT
W międzyczasie przygotowujemy już galaretkę i odstawiamy w chłodne miejsce.
Gorący biszkopt odstawiamy, gdy już ostygnie – ścinamy górną, chrupką warstwę, ponczujemy wodą z sokiem truskawkowym lub innym, który lubimy. Alkohol również mile widziany, ale rozcieńczony.
Warstwa biała może być z budyniu lub śmietanki kremówki (30%) ubitej na sztywno z dodatkiem żelatyny i cukru pudru. Wykładamy na biszkopt i od razu układamy połówki truskawek. Odstawiamy do lodówki.9
Gdy galaretka zaczyna przypominać konsystencją gęsty syrop, zalewamy biszkopt. Jeśli zrobicie to za wcześnie lub za gwałtownie – galaretka się zmąci i będzie biaława od śmietanki.
Smacznego!

25524582