Na obiad

Kurczakowe kieszonki

grahan

Po otworzeniu lodówki okazało się, że dysponuję kilkoma dżemami, rosołem, sałatą lodową, pomidorami, jogurtem naturalnym, dwoma jajkami, resztką fety i filetami z kurczaka. W zamrażarniku siedziało jakieś inne mięso, resztka szpinaku mrożonego i kilka pierogów z owocami (będą na dzisiaj, bo piątek). I wykombinowałam super danie, które z powodzeniem może królować na obiadkach w szerszym gronie.

Aż piałam z zachywtu nad swoim sprytem i pomysłowością, bo już dawno nie było u mnie przebłysku talentu kulinarnego, a szpitalne jedzenie, którym żywiłam się ostatnio, zdecydowanie do sprzyjającego twórczości nie należy. Zawiesiste zupy z kaszą lub grysikiem (chociaż grysik to też kasza), na drugie potrawki z kurczaka lub coś gulaszowatopodobnego. Wszystko o jednolitym smaku. Desery za to bywają urozmaicone: jabłko, jogurt, w porywie szaleństwa była też galaretka owocowa. Ucieszyłam się z niej jak dziecko z czekolady. Śniadania szpitalne są już mniej poetyczne: kawa inka, kilka kromek, ser żółty na zmianę z topionym. Nie ma co narzekać, czasy bułki z mlekiem dawno za nami, a to co podali i tak znikało z talerzy.
Obok mnie leżały dwie przyszłe mamy z cukrzycą ciążową, co dało mi wiele do myślenia. Rozpiski jedzeniowe, wg których teraz miało toczyć się ich życie, były bardzo okrojone. Przy założeniu, że ktoś lubi wszystkie dozwolone składniki, dałoby się stworzyć coś pysznego, jednak przyjaźń z wagą kuchenną jest na tym etapie musowa.
Póki więc mam pozwolenie by jeść cokolwiek mi smakuje, powstał kurczak nadziewany, smażono-duszony.
Nadzienie: niewielka ilość szpinaku mrożonego (dosłownie 1/2 szklanki), 5-6 suszonych pomidorków w zalewie i odrobina sera feta. Doprawione pieprzem i czosnkiem. W kurczaku zrobiłam kieszonkę i napchałam farszem, spięłam kilkoma wykałaczkami. Smażyłam na oleju z każdej strony, potem dolałam nieco wody i dusiłam przez 4-5 minut.
Wyszło pysznie. Przyszła mi do głowy wariacja na temat tej potrawy: filet z indyka lub kurczaka można rozklepać, nałożyć farsz i zrolować jak dewolaja. Też smacznie.

78215985